Odwiedź wyjątkową fabrykę porcelany w małym miasteczku pod Warszawą i dowiedz się, jak powstawały te piękne przedmioty. Możesz zwiedzić fabrykę samodzielnie lub skorzystać z wycieczki z przewodnikiem i dowiedzieć się, jak produkowano porcelanę w XVIII wieku. Można tu również zobaczyć artystyczne dzieła z tego cennego materiału, które powstały wieki po odkryciu tej metody.
Zwiedzanie fabryki porcelany pozwala zobaczyć cały proces produkcji, od kruszenia surowców po wypalanie produktu końcowego. Można odwiedzić małą firmę rodzinną lub dużą fabrykę. Porcelana to rodzaj ceramiki, która jest bardzo twarda, krucha i odporna na wysoką temperaturę. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji zastawy stołowej, elementów dekoracyjnych, figurek oraz do zastosowań medycznych.
Porcelana jest wytwarzana z mieszaniny gliny i materiałów takich jak skaleń, kwarc lub lit. Glina jest najpierw suszona, a następnie mielona na bardzo drobny proszek. Następnie glinę miesza się z innymi materiałami, tworząc masę, którą można formować w pożądany kształt. Mieszankę tę umieszcza się następnie w piecu i podgrzewa do temperatury ponad 1000 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura powoduje utwardzenie i zeszklenie mieszaniny. Po osiągnięciu pożądanego kształtu wyrób jest chłodzony i wykańczany.
Sztuka porcelanowa to piękne połączenie formy i funkcji. Jest to materiał, który jest zarówno dekoracyjny, jak i praktyczny - płytki porcelanowe są trwałe i odporne na plamy, dzięki czemu idealnie nadają się do miejsc w domu o dużym natężeniu ruchu. Ponadto porcelana ma wyjątkową estetykę, która sprawia, że jest doskonałym wyborem dla wielu różnych stylów, od rustykalnego po nowoczesny.
Porcelana Ćmielów została wyprodukowana w mieście o tej samej nazwie, położonym niedaleko Warszawy. Miasto to było znane z garncarstwa od XIII wieku, a porcelanę produkowano w nim od XVIII wieku. Większość wczesnych wyrobów z Ćmielowa wytwarzano z żółtej gliny sprowadzanej z Niemiec. Pierwsze wyroby porcelanowe zaczęto produkować w latach 80. i 90.
W XIX wieku do Ćmielowa napływały duże zamówienia na wyroby takie jak cukiernice, filiżanki do kawy i zestawy do herbaty. W 1837 roku Ćmielów otrzymał nagrodę za produkcję zestawów do kawy na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu. W 1845 roku w fabryce zaczęto produkować różnego rodzaju figurki i wazony. W 1872 roku fabryka w Ćmielowie została zakupiona przez konsorcjum pruskich inwestorów, którzy zmodernizowali jej wyposażenie i zwiększyli produkcję. Od 1872 do 1914 roku porcelana produkowana w Ćmielowie była oznaczana żelazną tabliczką z inicjałami fabryki.
Nie tylko będziesz pomagać innym, ale także poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne dzięki aktywności, p
Czytaj dalejNajlepszym sposobem na odnalezienie Boga na rekolekcjach jest spędzenie czasu na modlitwie i refleksji. Wygosp
Czytaj dalejBiblioteki to wspaniałe miejsce do nauki, odkrywania i zwiedzania. Można tu czytać książki i czasopisma, ogląd
Czytaj dalejW sezonie letnim w każdym większym mieście w Polsce organizowana jest ogromna liczba imprez publicznych. Najwi
Czytaj dalejWybranie się na koncert kolęd w okresie świątecznym to świetny sposób na wczucie się w świąteczny nastrój. O t
Czytaj dalej