Powstała w 1872 roku, kiedy to w Ćmielowie uruchomiono pierwszy piec żeliwiakowy. Obecnie jest to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo produkujące porcelanę, fajans i kafle. Fabryka jest otwarta dla zwiedzających. Położona jest w malowniczej scenerii Doliny Rudawskiej. Warto odwiedzić fabrykę porcelany w Ćmielowie choćby po to, by zobaczyć, jak powstaje porcelana.
Pierwsza wzmianka o fabryce porcelany w Ćmielowie pochodzi z 1848 roku. Fabryka w Ćmielowie była jedną z najważniejszych w Polsce. Oprócz zwykłej porcelany produkowano w niej również wyroby artystyczne i figurki. Ostatni dzień pracy w fabryce przypadł na 1 września 2014 roku. W kolejnych latach budynek przeszedł gruntowną przebudowę i obecnie mieści się w nim Muzeum Porcelany.
Muzeum Porcelany w Ćmielowie jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Działa od 1 lipca 2017 roku. Mieści się w jednym z najstarszych budynków w mieście, którego początki sięgają 1848 roku. W XIX wieku była to prywatna rezydencja hrabiego Adama Andrzeja Sapiehy.
Odwiedź Muzeum Porcelany, w którym poznasz historię tego przemysłu i unikalną technologię wytwarzania porcelany. Zobacz fascynujący proces rzucania gliny na koła i poznaj tajniki wytwarzania tego wyjątkowego produktu. W muzeum można również obejrzeć eksponaty przedstawiające rozwój produkcji porcelany od średniowiecza do czasów współczesnych. Odwiedź zabytki i dowiedz się, jak żyli pierwsi osadnicy na tym terenie.
Proces produkcji porcelany jest bardzo podobny do procesu produkcji innych rodzajów ceramiki. Materiał jest kształtowany w kole garncarskim pod wpływem ciepła i innych czynników. Następnie jest suszony i malowany na różne kolory.
To, co jest wyjątkowe w produkcji porcelany, to fakt, że jest ona wypalana w znacznie wyższej temperaturze niż inne rodzaje ceramiki. W wyniku tego procesu powstaje bardzo twardy i błyszczący produkt.
W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w fabryce, w której produkuje się ceramikę. Można tam poznać cały proces powstawania wyrobów i dowiedzieć się o poszczególnych etapach, na których pracownicy napotykają trudności i wyzwania. Zwiedzanie fabryki jest ciekawym zajęciem dla turystów.
Można też odwiedzić muzea poświęcone ceramice, wybrać się na ciekawe wystawy, uczestniczyć w konferencjach poświęconych ceramice itp. Ważne jest, aby zwiedzać takie atrakcje z otwartym umysłem, starając się dowiedzieć czegoś nowego.