Ćmielów Info
cmielow.info.pl
Historia porcelany

Historia europejskiej porcelany

Porcelana została po raz pierwszy odkryta w Chinach, gdzie była używana już w 200 r. p.n.e. Słowo porcelana pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego "perłę", ze względu na podobieństwo jej błyszczącej, półprzezroczystej powierzchni.

Dlaczego warto kupić porcelanę?

Porcelana stanowi najlepsze połączenie wyglądu i trwałości. Jest to wysokiej klasy materiał o błyszczącym wyglądzie, który jest bardzo wytrzymały. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy chcą mieć coś, co będzie służyć przez długi czas, ale nadal chcą mieć wygląd wysokiej klasy zlewu. Jest to również materiał najłatwiejszy w utrzymaniu, ponieważ nie koroduje ani nie rdzewieje. Jakie są minusy?

Porcelana może być dość droga. Ponieważ jest tak trwała, trzeba będzie również uwzględnić koszt nowego zlewu, jeśli taki zostanie zainstalowany. Porcelana jest również delikatnym materiałem. Łatwo ulega odpryskom, jeśli nie zachowuje się ostrożności przy obchodzeniu się z nią, dlatego pamiętaj, by poprosić o dodatkową podkładkę przy jej instalacji.

Z czego zrobiona jest porcelana?

Porcelana została po raz pierwszy odkryta w XII wieku w Chinach, gdzie używano jej do wyrobu ceramiki i figurek. Dopiero w XIX wieku zachodni naukowcy odkryli, jak można wytwarzać porcelanę w laboratorium.

Porcelanę wytwarza się z mieszaniny glin, skaleni i kwarcu. Materiały te są podgrzewane w piecu do momentu stopienia, a następnie wlewane do form i pozostawiane do ostygnięcia.

Czym różni się porcelana od ceramiki?

Chociaż wszystkie te materiały są trwałe i odporne na plamy, ważne jest, aby wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Choć wszystkie te materiały są trwałe i odporne na plamy, ważne jest, aby wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Płytki porcelanowe są najbardziej delikatne, ponieważ są bardzo cienkie i kruche. Płytki ceramiczne są mocniejsze i grubsze, ale nie są zalecane do miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Jak powstaje porcelana?

Wytwarza się ją przez ogrzewanie materiałów, zwykle minerałów, takich jak glina, do bardzo wysokiej temperatury. W rezultacie powstaje bardzo twardy, błyszczący, nieporowaty materiał, który może być wykorzystywany do różnych celów, w tym do wyrobu wazonów, zastawy stołowej i figurek. Porcelana jest udoskonaloną wersją bardziej powszechnego materiału, jakim jest glina. Proces wysokotemperaturowy nadaje jej twardość, która odróżnia ją od innych glinek.

Historia europejskiej porcelany

Pierwsza europejska fabryka porcelany powstała w Miśni, w Niemczech, w 1710 roku. Odkrycie sposobu wytwarzania porcelany było znaczącym wydarzeniem w historii ceramiki.

Przed jej odkryciem większość ludzi postrzegała ceramikę jako materiał niskiej jakości, z którego wyrabiano takie rzeczy jak garnki i filiżanki. Europejska porcelana była niezwykle droga, gdy po raz pierwszy pojawiła się na rynku. W rzeczywistości była droższa, niż wielu ludzi uważało za rozsądne.

Z biegiem czasu porcelana stawała się coraz tańsza. Stała się też szerzej używana. Na początku porcelana była używana głównie przez rodzinę królewską i szlachtę. W końcu stała się powszechna wśród klas średnich i niższych.


Najnowsze wpisy

Zwiedzanie fabryki porcelany

Fabryka porcelany w Ćmielowie - zwiedzanie

Odwiedź wyjątkową fabrykę porcelany w małym miasteczku pod Warszawą i dowiedz się, jak powstawały te piękne pr

Czytaj dalej
Zapisy do ochotniczej strazy pozarnej

Zapisz się do lokalnej jednostki OSP!

Nie tylko będziesz pomagać innym, ale także poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne dzięki aktywności, p

Czytaj dalej
Rekolekcje parafialne

Co zrobić, by podczas rekolekcji odnaleźć Boga?

Najlepszym sposobem na odnalezienie Boga na rekolekcjach jest spędzenie czasu na modlitwie i refleksji. Wygosp

Czytaj dalej
Otwarcie biblioteki miejskiej

Biblioteka miejska nowoczesny obiekt który zapewnia rozrywkę i edukację

Biblioteki to wspaniałe miejsce do nauki, odkrywania i zwiedzania. Można tu czytać książki i czasopisma, ogląd

Czytaj dalej
Obchody dni miasta

Zabytki w centrum uwagi - dni miasta

W sezonie letnim w każdym większym mieście w Polsce organizowana jest ogromna liczba imprez publicznych. Najwi

Czytaj dalej
Koncert koled

Weź udział w koncercie kolęd

Wybranie się na koncert kolęd w okresie świątecznym to świetny sposób na wczucie się w świąteczny nastrój. O t

Czytaj dalej